Kniha návštěv (neaktivní kvůli spamu)
Kniha návštěv
Useful
Matthewsiz | 04.03.2018
I browsed through this website and you have so much useful information, bookmarked :)
Staré obaly- plechovky
Marie | 18.12.2016
Mám doma dvě staré plechovky, a vím jenom to, že to měly být obaly z drážďanské pobočky v Podmoklech( na plechovce je Bodenbach), továrny na kakao a čokoládu. Nápis na druhé plechovce asi dobře nepřečtu, ale je to něco jak Ovomalline, ale nejsem si jistá. Mohl by mi někdo říct, jak staré ty plechovky asi mohou být? Děkuji.
Re: Staré obaly- plechovky
ML | 01.01.2017
Dobrý den,
záleží na tom, jak plechovky vypadají. Jistě by k přesnějšímu určení dopomohla nějaká fotografie.
ML
Stav stránek
Miloš Lanč | 04.09.2016
Přátelé,
tyto www stránky a další práce na nich (jak jste si jistě povšimli) jsou momentálně ve stadiu hibernace. Občas sem tam na ně něco přihodím, ale nebude to již pravidelně.
Zdraví,
ML
Aktualizace webu
Miloš Lanč | 19.01.2016
Přátelé,
po delší době jsem se rozhodl stránky Ožubavci Děčané.webnode.cz aktualizovat. Nevím, zda-li Vám tato podoba bude vyhovovat; řekněme tedy, že teď je web ve stádiu jakéhosi provisoria, než-li nashromáždím dostatek reakcí (ať už pozitivních či negativních) a podobu definitivně změním či takto popř. uchovám. Reklama na Webnode stále zůstává (pokud máte nainstalovaný Adblock nebo jiný obdobný program, jistě to pak prohlížení nevadí). Mnoho zdaru a příjemné dny,
S pozdravem
ML
Aktuality
LM | 21.09.2015
Přátelé,
omlouvám se, že jsem stránky dlouho neaktualizoval. Slibuji, že se regionu Děčínska i dalším historickým zajímavostem budu v následujících dnech věnovati povíce!
S pozdravem
Miloš Lanč
Národnostní složení, slovosled
Karel | 18.02.2015
Hledal jsem po internetu nějaké tabulky národnostního složení Podmokel i jiných částí Děčína před válkou a po válce, a nenašel jsem nikde nic moc konkrétního.
Mimochodem, zaujala mě Vaše zvláštní čeština, zejména častý převrácený slovosled typu "Slovo úvodní". Takto jste se skutečně učil mluvit, nebo jste "zkažen" starými knihami používajícími takové latinismy a nevyzrálou obrozeneckou češtinou? Nicméně už Dobrovský nebo Tomíček to považovali za latinismus, a s rozvojem spisovné češtiny ve 40. letech 19. století už bylo používání nedůrazového postponovaného adjektiva na prudkém ústupu (konkrétně třeba J. K. Tyl ho v korekcích svých děl cílevědomě mýtil).
Re: Národnostní složení, slovosled
LM | 22.02.2015
To jsou věru velmi zajímavé otázky. Přiznám se, že na první nedokáži přesně odpovědět. Co se týče tabulek národnostního složení na Děčínsku v období před Velkou válkou a jejich dostupnosti, věřím, že je to opravdu tristní. Vícmenéně musíme spíše nepřímo odvozovat z jiných zdrojů. Nejlépe mužeme odvodit samozřejmě počet Čechů (chcete-li později Čechoslováků) a Němců, a to například z výsledků voleb (1919, 1920 atd., vizte ku příkladu tabulky Bohuslava Štěpána v Z minulosti Děčínska I., s. 189-195), nebo z percentuélníh podílu českého obyvatelstva v jednotlivých okresech (Viz příkladně pak online článek Berana a Krystlíka Migrace Čechů ze Sudet v roce 1938; zde autoři uvádí, jak moc bylo Čechů v Děčíně a okolí před rokem 1918 pomálu. Této problematice se však věnuje článek jen nepřímo), či podle tabulek o náboženském vyznání. Leč u ostatních národů (kromě Čechů a Němců) je to o to složitější. Zastoupení nebylo až tak velké; data chybí.
Víme, že průzkum, jak to vůbec s národnostním složením v Českých zemích vypadá, proběhl v Rakousko Uhersku až někdy v roce 1880. Zjišťovalo se pohlaví, gramotnost (schopnost psaní, čtení, počítání), rodinný stav, věk, obcovací řeč. Další sčítání pak probíhala vždy po deseti letech až do roku 1910. Tvrdilo se zpravidla, že národy (i Češi), které žijí v převážně německém prostředí, nemohou používat jinou obcovací řeč, než tu německou; tedy docházelo k velkému zkreslení. Lepší údaje máme až z Československa z roku 1921 a 1930 podle jiné metodiky sčítání (již se národy určovaly podle kmenu a mateřského jazyka, nikoliv podle obcovací řeči). Viz data a grafy Českého statistického úřadu, nebo lépe pak v online dostupné práci Šamanové Národnost ve sčítání českých zemí. Na území republiky byli Rusíni, Ukrajinci, Maďaři, jihoslované, Rumuni, Poláci a další. Je však otázkou, jak velké zastoupení měly tyto národy v jednotlivých okresech. Není mi to v případě Děčína a Podmoklí známo. Myslím si, že můžeme jen spekulovat, kolik v Děčíně před První světovou válkou žilo Lužických Srbů, Rusů nebo Poláků a dalších.
Druhá otázka byla ohledně češtiny...Inu, přiznám se, že jsem opravdu zkažen. Faktem je, že se někdy neštítím někoho i počastovat pěkným archaismem - jak kdy, podle nálady a chuti samozřejmě. Na univerzitě jsem byl označován za "češtinářského staromilce". Snad to není na škodu a neubírá to na čtivosti textu.
Děkuji za otázky
Zdraví
LM
Reklamy Webnode na webu
LM | 29.01.2015
Přátelé,
omlouvám se za reklamy - naneštěstí je přenos odeslaných dat na stránkách webnode omezen. Nebylo možné postupovati jinak. Narhuji Vám používat Adblock či jiné pluginy na vaše prohlížeče, které reklamy blokují. Mějte trpělivost - během tří měsíců bude problém vyřešen (snad). Zachovejte i nadále přízeň,
Zdraví
LM
prosba
alice klaubenschalková | 14.10.2014
Dobrý den, doufám, že fungujete. Do vydání 5+2 na 24. října připravujeme články, jež se mimo jiné vztahují ke vzniku republiky. Na vašem webu jsem našla potřebné informace, nicméně bych se s Vámi potřebovala spojit (tlf), abychom to spolu doladili. Prosím, pošlete mi na mail alice.klaubenschalkova@mafra.cz na sebe telefon. Díky moc a přeji pěkný den
Re: prosba
LM | 14.10.2014
Přeji dobré odpoledne,
ozvu se Vám na mejl.
S pozdravem
LM
Kniha návštěv
LM | 15.05.2014
Zde můžete zanechat nějakou tu zprávu. Klidně i neslušnou (avšak konstruktivní) kritiku. Nějaký tip na článek apod. Neváhejte a pište.