Vzpomínka na 8. a 9. května 1945 v Děčíně

09.05.2014 10:06

Válka o sobě dala znát v Děčíně zejména mezi 8. a 9. květnem roku 1945. Nejen města v Sudetech -jako Ústí nad Labem, nebo třeba Kamenický Šenov- to schytaly při leteckých náletech! Byly bombardovány i Drážďany. Nálety sovětských letadel poškodily také aglomeraci Děčín-Podmokly. Bomby právě v květnu 1945 zasáhly obzláště pak pravý břeh. Děčín byl poničen o to více než Podmokly: nacházela se tu totiž takřka celá místní německá administrace (včetně úřadu starosty, okresního náčelníka a vojenského velitelství), ale i posádka a vojenské sklady. To byl jasný cíl náletů!

 

„Značná část obytných domů byla zničena nebo těžce poškozena,“ stojí psáno ve výkazech o válečných škodách. Ale nejen obytné domy, ale i fabriky a školy. Vždyť i historické budovy děčínské radnice, nebo empirové domy v Křížové ulici byly na maděru. Zásah dostal údajně také zámek. Ztráty byly vyčísleny na 58 milionů korun. Reálně však byly ještě vyšší! Všechno zlé je k něčemu dobré: jak si to ti němečtí vojáci a esesáci pelášili úprkem z Děčína kvapem pryč!

 

Sovětské a polské armády už už byly totiž na dohled. „V Jílovém bylo 8. – 9. května nad Sněžníkem vidět červené rakety, které byly vystřelovány z předvoje Rudé armády“, jak se praví v děčínské kronice. Země se prý otřásala pod nespočetným množstvím tanků, vozidel a obrněných vozů, které si to mířily k našim městům. A opravdu, 9. května 1945 vstoupil polský a sovětský voják do Děčína a Podmokel! Každý tu vítal vojáky jako osvoboditele.

 

Němečtí antifašisté a dobrovolníci z řad pročeských Němců (obzvláště pak soc. demokratů a komunistů) přidali ruku k dílu: převzetí moci ve městech bylo hned o to snažší. Nemalou zásluhu mají ovšem i čeští vlastenci a odbojáři. Ze zástupců těchto skupin byl vlastně vytvořen pomístní revoluční Národní výbor. A ten se dal po souhlasu sovětských důstojníků hned do práce! Muselo se přeci zajistit ošetření a ubytování, zabezpečit zbraní a munice, obstarat potravin a vody, zprůjezdnit cest a dráhy! Nebylo to lehké, ale pořádek se podařilo nastolit. Konečně by Děčín po letech osvobozen!

 

LM, 9.5.2014.