Vtipy středověké

03.09.2013 07:42

"Co se lidem ve středověku zdálo vtipné? Většina vtípků byla hrubá a drsná: vtipy o sexu nebo tělesných funkcích se zdají být v tu dobu velmi populární. Terčem mohli být pošetilí manželé, špatné manželky, místní kněz, král, nebo dokonce i historické postavy. Jedna z nejznámějších -knih vtipů- je Facetiae od Itala Poggio Braccioliniho ze 14. století." Zde jest pár vtípků středověkých:

Fráter z Tivoly, burácel proti cizoložství: "Je to tak hrozný hřích, že bych raději udělal deset pannen, než-li jednu vdanou ženu!" Mnozí ve hromážení smýšleli podobně.

Ve Florencii mladá žena, trochu hlupačka, byla těsně před porodem. Již měla přetrvávající bolesti, a tak porodní asistentka, se svíčkou v ruce, kontrolovala její skryté útroby, zda je dítě již na cestě. "Podívej se na to z té druhé stránky," řekla rodící žena asistentce, "můj manžel tam byl hned několikrát."

Giovanni z Gobbia, mimořádně žárlivý muž, byl bez stínu pochybností přesvědčen o tom, že jeho manželka má intimnosti s jiným mužem. Vymyslil na ní lest, hodnou žárlivé mysli, a připravil se vlastníma rukama o jisté partie. "A teď," pomyslel si, "až moje žena otěhotní, nebude moci popřít cizoložství!"

Francesco Quartnense, florentský kupec, bydlel v Janově s manželkou a dětmi. Jeho děti byly tenké a hubené, zatímco ty janovské byly obecně zdravé a otužilé. Jednou se ho někdo z místních námořníků zeptal, proč že jsou jeho děti tak slabé konstituce. "Je to tak." řekl. "Pracuji totiž sám na výrobě svých dětí, ale za to vy máte celou řadu asistentů ve výrobě."

Muž dával své ženě pravidleně cenné šaty. Stěžoval si, že ho ty manželské povinnosti stojí pokaždé pomalu o zlatý dukát více. "Je to tvoje vina," odpověděla mu jeho žena, "kdybys to dělal pořádně a hlavně častěji, náklady by se hned snížily." ZDROJ: https://www.medievalists.net/2013/08/30/medieval-jokes/ (cit. 3-9-2013).