Tři přezdívky panovníků středověkých

23.10.2013 07:59

Konstantin V. Kopronymos byl byzantský imperátor v letech 741-775. Naštval mnoho lidí, kvůli svému postoji k ikonodúlii. Prosazoval pravý opak: ikony neuznával a bořil je. Měl mnoho kritiků, asi to bylo i kvůli jeho jménu. Jako malý se Konstantin totiž vydělal do křtitelnice, není divu, že mu pak dali nickname Lejno - Kopronymos. Najdeme různé varianty překladu jeho přízviska: Hovno, Ve jménu Lejna, Pokálený, Podělaný...prostě Hovňous.

Jindřich IV. Kastilský vládl v Kastílii mezi lety 1454-1474. Vysloužil si nickname Impotent. Věc se má tak, že se Jindřich chtěl totiž rozvést se svojí manželkou: prohlásil, že se jí nedaří otěhotnět. Soud pod taktovkou katolické církve potvrdil Blance Navarrské panenství (byl s ní ženatý 13 let; pojal ji za ženu v jejich nejlepších letech, když jí bylo ani ne 15 let), nicméně spousta prostitutek dosvědčila, že je Jindřich opravdu v posteli zdadný! Rozvod mu byl nakonec povolen na základě projevení impotence z jeho strany. S další ženou měl mít sice potomky, ale pochybnosti o tom, zda-li je jejich otec, přetvaly. Koneckonců, víme, že jeho druhá manželka měla na tucet milenců. Impotent je zkrátka impotent.

Jean II, hrabě z Alençonu, byl kamarádem a spolubojovníkem známé Johanky z Arku. Ta ho nazývala "hodným hrabětem". Ale nickname má v análech zcela jiný. Je znám jako "nejchudší člověk ve Francii". Roku 1424 byl totiž zajat při jedné bitvě Angličany. Ve vězení strávil pět let a pak jim ještě musel zaplatit nemalé výkupné, aby se dostal na svobodu. Musel prodat veškerý svůj majetek a zastavit panství. V tu ránu byl chudý jako kostelní myš.

Více v Alfonso the Slobberer and Ivar the Boneless: Worst Nicknames for Medieval Rulers (online). Dostupné z www: https://www.medievalists.net/2013/10/22/alfonso-the-slobberer-and-ivar-the-boneless-worst-nicknames-for-medieval-rulers/ (cit. 23-10-2013).