Rok 1989 v DC

02.11.2014 15:57

Listopadové události v Děčíně

 

Demokracie nebo ekologie? Zatímco v Praze dostávali studenti na budku, na severu Čech v Děčíně všichni protestovali halasně za lepší ovzduší. Nemůžeme se tomu divit. Děčínsko patřilo mezi nejvíce znečištěné oblasti vůbec! Každý den se několikasetnásobně překračovalo limitů koncentrace kysličníku siřičitého v ovzduší. Svítila červená světla. ONV doporučovala a vydávala nařízení, ať mimo jiné do center měst nejezdí auta a děti si nechodí hrát ven. No, opravdu – z fabrik a továren a kovohutí se valil nepřetržitě na město Děčín velký dým. Smog halil vše do neproniktutelné hmly.  

https://g.denik.cz/8/54/dc-17listopad-1989-decin-vyroci-2013-4_galerie-980.jpg

Fotofrafie je dostupná online na www: https://g.denik.cz/8/54/dc-17listopad-1989-decin-vyroci-2013-4_galerie-980.jpg (cit. 2-11-2014)

 

Jak přibývalo zpráv, že je všeho nedostatek (od běžných komodit, textilu, jistých druhů potravin až po stavební materiály, televize a motorky), nálada o to více zesmušila. Stížnosti se jen hrnuly. Nebyl sejra, sunar, jogurt, ani mlíko, chyběly salámy jako vysočina a lovečák. Nepomáhal na to ani alkohol ani hardcore hudba! A že těch koncertů tu bylo přehršel – hrálo se všecko od jazzíku, folku, až po rock! Byli tu třebas Arakain, Poutníci, Elán, Stromboli, Barbarella, Fešáci a Trik. Ze známých osobností pak vystoupil v DC ku příkladu Kocáb, Müller, Kotvald, Šedivý, Heidi Janků, Marek Eben a další. Rok ´89 u nás byl, co se týče kulturního vyžití, velmi pestrý! Náladu Děčíňákům však nezlepšily ani taneční kreace Indiánů z Utahu v areálu letního kina Bažantnice, ani přednášky historiků Velímského, Háskové a Slámy. Nezaujala je ani návštěva severokorejské delegace. Nic nepomáhalo. Vše se řítilo do finále! 

 

Sametová revoluce probíhala v listopadu 1989 také v Děčíně.

Fotofrafie je dostupná online na www :https://decinsky.denik.cz/galerie/sametova-revoluce-probihala-v-listopadu-1989-take-v-decine.html?mm=4885608 (cit. 2-11-2014)

 

Agitky „na přestavbu naší společnosti“ se minuly účinkem. A to i přesto, že deníky typu Jiskry, Děčínska, Našeho města a Průboje chrlily doslova každý den pořád nové a nové zprávy o tom, jak že se daří vést dobrý dialog mezi pracujícími a občany. Prý se blížíme do nové fáze vývoje socialismu. Důležitý byl především leninský styl práce! A ti nespokojenci, co narušují klid a pořádek – a to i formou demostrací - , brání hladkému průběhu přestavby. Ta jejich demagogie a pomýlená představa o demokracii je div ne projevem terorismu! A prý se už i maká na tom, aby těch škod na životním prostředí nebylo tolik. Ale to nebylo nic platné. Masivně přibývalo protikomunistických a protisocialistických malůvek na stěnách, Chartistů a zástupů, které volaly po lidských právech, svobodě a hlavně pak po vzduchu! Chceme volně dýchat!

 

Sametová revoluce probíhala v listopadu 1989 také v Děčíně.

Fotofrafie je dostupná online na www :https://decinsky.denik.cz/galerie/sametova-revoluce-probihala-v-listopadu-1989-take-v-decine.html?mm=4885604 (cit. 2-11-2014)

 

Nejvíce se všichni v OV KSČ v DC obávali omladiny. Mladým lidem a studentům prý stačí málo, aby se „ocitli pod vlivem opozičních sil“. Pasivní zábavy typu diskoték, kin a restauračních pitek jen podkopávají naší autoritu a vedou k „nekritickému obdivu kapitalistických zemí“ na západě!  Nejvíce by prospělo je připravit na svazáckou práci a na členství v KSČ, domnívali se. Tak zované Hovory s mládeží neměly žádnou odezvu. V listopadu se studenti Jindra, Fišer a Pola rozhodli organizovat ekologickou demonstraci! „Eko-pochod“, „Dýcháme to všichni“, „Kdo za to může?“, „Chceme čistý vzduch“ – to byla hesla, která se nesla davem 17. Listopadu 1989 u nás! Pochod se vydal od Pivovaru k Městkému Národnímu Výboru a odtud přes Labské nábřeží k Okresnímu výboru KSČ. Účastníci demonstarace se u Komunistického kostela však nezdrželi dlouho – od Kokosu se vydali zase zpátky na druhou stranu k hotelu Grand. Když se začalo šuškat, co se stalo v hlavním městě, všichni byli ohromeni.

 

Mělo to svojí odezvu! 24. listopadu se měla uskutečnit další demonstrace. Tentokráte větších rozměrů a mnohem masovější! Objevovaly se petice proti zásahům SNB v Praze, dokonce pak i protestní akce. Zejména pak ze strany gymnaziálních studentů, dalších středoškoláků a vysokoškoláků. Začalo se jednat o vzniku děčínského občanského fóra a generální stávce děčínských podniků a závodů. A už to jelo! Podpora sílila. Zvláště pak, když se tady na severu nemohlo dýchat!  Nebylo by nejlepší, kdyby se konečně zrušila vedoucí úloha KSČ ve společnosti? Vyhlásily se svobodné a demokratické volby, zrušily Lidové milice? Jo! Pojďme na to! „Pojďte s námi“, „Podpoříme Prahu“, „Masaryka na stovku“, „Nechceme milice“, „Jakeše do koše“. A už se zvonilo klíčema u kašny na Leninově náměstí. V chladu a mrazu se lidé usmívali a čekali, co bude dál.

 

LM

Vyšlo v rámci časopisu Enter DC roč. 6/ č. 11 v listopadu 2014 na straně 92-93 jako "DC historie: Rok 1989 na Děčínsku"