Jan Neruda v našem přístavě

18.06.2013 18:23

V českém přístavu

 

O Děčínu se píše dnes poměrně často a v minulosti tomu bylo zrovna tak. Napadlo by však někoho, že o našem městě psal i takový velikán jako byl Jan Neruda?

 

Učinil tak k roku 1879 ve svých Drobných klepech, v díle druhém na stranách 236 až 9. Nehovoří o Děčínu a Podmoklech jinak, než jako o Cařihradě a Skutari! O Labi jako Bosporu, valícím se ku Černému moři. Nádherný to český shakespearovský přístav. Denně se tu míhají parníky, rozličné čluny, uvádí. Na řetězový most nad řekou radost pohledět. A ta krásná šírá krajina! Neruda velebí podmokelskou kotlinu a labské břehy.

S humorem sobě vlastním svůj pobyt v Děčíně dále rozvádí. Na jedné straně průmyslové Podmokly, na druhé elegantní Děčín. Komíny jsou pro něj minarety, zámek jest palácem Seraijl! Všude tu prý visí samé vyhlášky se zákazy nebo výstrahou. Tady „Nevyhazovat papírky“, tuhle zase „Psíček jen s košíčkem“.

Avšak i plísní. Vzduch je prý nasáklý dehtem, je tu stále hluk od železnice. Prý podobně jako od věčně vybuchující sopky Vesuvu, co se snaží zasypat popelem celou Itálii. Vlaky se tu „sranžírují“ sem a tam. Bydlení v Podmoklech, posezení v hospůdce, ba i spánek je proto ideální! „Každý okamžik se člověku zdá, že mu nějaká mlaďoučká lokomotiva leze do postele“, dodává Neruda.

 

ML (13.6. 2013)