7 kuriózních úmrtí ve středověku

15.05.2014 19:44

Jistě každý slyšel o tom, jak král zemřel na bitevním poli nebo padl proklat ostřím úkladného vraha, ale věděli jste, že se jeden král k smrti smíchy popukal a jiný zase, že byl vláčen srncem na 16 mílí, než konečně skonal? 

 

Císař Zenon - byzantský panovník

Někteří zlí jazykové praví, že se Zenon opil tak, že upadl do hlubokého smrti podobnému stavu. I jeho manželka Ariada ho prohlásila za mrtvého. Zavřeli ho proto do sargofágu; pokud prý někdo uslyší nějaké zvuky (volání o pomoc, nebo sténání), má dělat, jako že nic neslyší. Mrtvý je přeci mrtvý.

 

Filip, syn Ludvíka VI. Francouzského

Drzý syn francouzského krále se projížděl jednoho krásného dne s kamarády ulicemi Paříže, když mu náhle do cesty skočilo prase! Koně se splašily a Filip byl shozen ze sedla. Zlomil si všechny údy a následujícího rána zraněním podlehl.

 

Gruffydd ap Llywelyn

Syn prince z Walesu, Gruffydd byl držen jako rukojmí v londýnském Toweru. Snažil se o jaksepatří a sluší o útěk. Nenapadlo ho nic jiného, než se slanit po provaze dolů. Nicméně se provaz po jeho vahou utrhl a Gruffydd spadl z výše větší než 90 stop! A byla z něj placka.

 

papež Hadrián IV.

Trpěl akutním zánětem krčních mandlí (angínou). A stalo se tak jednou, když upíjel v klídku paláce vína, že mu do poháru spadla moucha! Stačila jen ta muška k tomu, aby se papež v tu ránu začal dusit. To se mu stalo osudným! Hadrián zemřel do několika minut.

 

Jindřich I. Anglický

Rád si užíval lovu. Rozhodl se jednou, že by se mohl posilnit k večeři úhoři. Lékař ho varoval, ať se této pochoutce raději vyhne, ale král ho neposlechl. Druhého dne Jindřich onemocněl a brzy na to v bolestech umřel.

 

Basileos I. - byzantský císař

Basileos si velmi rád i v pokročilém věku (bylo mu v ten osudný čas 75 let) užíval krás lovu. I stalo se, že mu jakousi náhodou zachytil se opasek za paroží zdatného jelena! A frnk! Ten panovníka vláčel celých 16 mil! Byzantský vládce zemřel krátce potom, co se podařilo jelena udolat a zabít. Záchranná akce k prdu.

 

Martin Aragonský - král Sicílie a Aragornu

Trpěl zažívacími potížemi, ale nebylo pro něj obtížné spořádat naráz i celou husu! Jednoho dne mu v ložnici šašek vyprávěl vtip. To krále Sicilského tak pobavilo, až se rozřechtal na celé kolo. Smál se tak dlouho až upadl mrtev k zemi. Byl to veselá kopa!

 

Zdroj: Top 10 Strangest Deaths in the Middle Ages, IN: Medievalists.net (online). Dostupné z www: https://www.medievalists.net/2014/05/14/top-10-strangest-deaths-middle-ages/ (cit. 15-5-2014).